Program

Program

Friday 9th June

Time Presenter Title Venue
10:30 am to 5:00 pmCope-Williams Contemporary Arts Centre The Art of Music & Immaculate Imagination Cope-Williams Winery
2:00 pm to 3:00 pmMem Fox How to change your child’s life Woodend Community Centre
5:30 pm to 7:00 pmAdvanced Fireworks Australia Festival Fireworks! Buffalo Stadium Oval
7:30 pm to 8:30 pmAccademia Arcadia Il Diavolo (the Italian Devil) St Ambrose Church
9:00 pm to 10:15 pmStefan Cassomenos Silent Film: Earth (Zemlya) St Ambrose Hall

Saturday 10th June

Time Presenter Title Venue
8:30 am to 3:00 pmAlina Golovachenko & Kathryn Russack The Colenso Series Colenso
10:00 am to 4:00 pmSpiri Tsintziras This Fascinating Life: Writing Memoir St Ambrose School Library
10:00 am to 4:00 pmMacedon Ranges Potters Pottery Exhibition Woodend Community Hub
10:00 am to 4:00 pmGallery Artists Out of the Box Exhibition Woodend Neighbourhood House
10:00 am to 4:00 pmMacedon Ranges Art Group Winter Art Exhibition Woodend Bowling Club
10:30 am to 11:30 amMem Fox Possum Magic and more … Woodend Library
10:30 am to 5:00 pmCope-Williams Contemporary Arts Centre The Art of Music & Immaculate Imagination Cope-Williams Winery
12:30 pm to 1:30 pmAustralian Guitar Trio Renegade Journey St Ambrose Church
12:30 pm to 1:30 pmTony Lee Young Piano Virtuoso St Ambrose Hall
2:00 pm to 3:00 pmTroy Bramston, James Button, Lisa Chesters and Michael Bachelard Political Apathy: A disaffected community Woodend Community Centre
3:30 pm to 5:30 pmEnsemble Gombert & Accademia Arcadia Vivaldi Vespers St Ambrose Church
4:00 pm to 5:00 pmQuinta Essentia Caboclo St Ambrose Hall
6:30 pm to 8:00 pmThe Chamber Poets Slam Poetry at the Pub The Victoria Hotel
8:30 pm to 9:30 pmTrio Alba Bohemia near the sea St Ambrose Hall
8:30 pm to 9:30 pmAccademia Arcadia Sense & Sensibility St Ambrose Church

Sunday 11th June

Time Presenter Title Venue
9:00 am to 3:00 pmAlina Golovachenko & Kathryn Russack The Colenso Series Colenso
10:00 am to 4:00 pmMacedon Ranges Potters Pottery Exhibition Woodend Community Hub
10:00 am to 4:00 pmGallery Artists Out of the Box Exhibition Woodend Neighbourhood House
10:00 am to 4:00 pmMacedon Ranges Art Group Winter Art Exhibition Woodend Bowling Club
10:30 am to 11:30 amTroy Bramston with Mary Delahunty Paul Keating: The Big-picture Leader Woodend Community Centre
10:30 am to 5:00 pmCope-Williams Contemporary Arts Centre The Art of Music & Immaculate Imagination Cope-Williams Winery
12:30 pm to 1:30 pmAustralian Guitar Trio Renegade Journey St Ambrose Church
12:30 pm to 1:30 pmTony Lee Young Piano Virtuoso St Ambrose Hall
2:00 pm to 3:00 pmBernard Keane, Josh Taylor & Sally Whyte with Sally Warhaft Australia at the Crossroads Woodend Community Centre
4:00 pm to 5:00 pmQuinta Essentia Caboclo St Ambrose Hall
4:00 pm to 5:00 pmAccademia Arcadia Sense & Sensibility St Ambrose Church
4:30 pm to 5:30 pmMichael McCoy with Jen Vuk Of Dirt, Design & Dreaming Woodend Community Centre
7:30 pm to 8:30 pmTrio Alba Bohemia near the sea St Ambrose Hall
7:30 pm to 9:30 pmEnsemble Gombert & Accademia Arcadia Vivaldi Vespers St Ambrose Church

Monday 12th June

Time Presenter Title Venue
9:00 am to 2:00 pmAlina Golovachenko & Kathryn Russack The Colenso Series Colenso
10:00 am to 4:00 pmMacedon Ranges Potters Pottery Exhibition Woodend Community Hub
10:00 am to 4:00 pmGallery Artists Out of the Box Exhibition Woodend Neighbourhood House
10:00 am to 4:00 pmMacedon Ranges Art Group Winter Art Exhibition Woodend Bowling Club
10:30 am to 11:30 amJacinta Halloran with Sheila Drummond Inspiration! Woodend Community Centre
10:30 am to 5:00 pmCope-Williams Contemporary Arts Centre The Art of Music & Immaculate Imagination Cope-Williams Winery
12:00 pm to 1:00 pmAustralian String Quartet The Heart of Schubert St Ambrose Church
2:00 pm to 3:00 pmAustralian String Quartet The Heart of Schubert St Ambrose Church
3:00 pm to 4:00 pmThornton McCamish with Stuart Kells In Search of Alan Moorehead Woodend Community Centre
4:45 pm to 6:30 pmAccademia Arcadia Boccherini and Bocconcini Jackson Hall, Braemar College

Friday 9th June

Saturday 10th June

Sunday 11th June

Monday 12th June